מהן זכויותיו וחובותיו של עובד שכיר?

תוכן עניינים

אין זה פשוט להיות עובד במדינת ישראל ויש מערכת מאד מסועפת של חוקים ותקנות שקשורים ליחסים שבין העובדים לבין המעסיקים שלהם. העובד הממוצע לא תמיד יידע כל מה שהוא צריך בנוגע לזכויות והחובות שלו ולכן הוא יחפש כל מקור מידע אמין שממנו יוכל להבין טוב יותר מה מגיע לו. אתר זכות לעובד הוא דוגמה טובה.

 

הבנה בסעיפי תלוש המשכורת

עבור כל העובדים כמעט המושגים והמונחים שמצוינים בתלוש השכר כלל לא ברורים להם, קל וחומר המשמעות שלהם. חשוב מאד להבין שכל מספר שכזה שיכול להשפיע על המצב הכלכלי של אותו עובד גם באופן מיידי ועכשווי וגם לטווח הארוך. בזכות השירות של זכות לעובד – בדיקת תלושים אפשר לבדוק את תלושי השכר באמצעות בדיקה יסודית הכוללת בין היתר את רכיבי השכר ופיצויי הפיטורין במידה וסיים את העסקתו במקום העבודה ולוודא שהסכומים הרשומים בתלוש נכונים, שאכן מצוינים בו הסעיפים הרלוונטיים והדרושים ואין בו הורדות או הפרשות מהשכר של העובד שלא צריכים להיות. עובדים רבים מתפלאים שטעויות לא קטנות, לפעמים בגובה של עשרות ומאות אלף שקלים נופלות בהפקת התלושים במהלך השנים ואז קורה מצב שבו צריך להתחשבן מחדש עם מקום העבודה.

 

החסרון של קבלת מידע כללי מהאינטרנט

חשוב מאד לקחת בחשבון שמידע שמוצאים באינטרנט או ברשתות החברתיות בנוגע לתנאי העסקה או ליחסי עובד מעביד לפעמים עלול להתגלות כמגמתי או לא מעודכן. מכאן החשיבות של פנייה אל פורטל כמו זכות לעובד האתר הרשמי ולדלות משם את המידע הדרוש. בכל מקרה פורטלים ואתרים שכאלה יכולים להיות המפגש הראשוני של העובד עם המידע הרלוונטי עבורו ולאחר מכן הוא יכול להמשיך את הבירור המעמיק על פי הצורך. אפשרות מתן השירות של זכות לעובד – בדיקת תלושים היא ייחודית שכן מדובר בבדיקה מקצועית המתבצעת ע"י מיטב אנשי במקצוע ובכללם עורך דין לדיני עבודה, חשבי שכר ורו"ח על מנת שהעובד יקבל את ההחזר המקסימלי מהמעסיק עבור השנים בהן התגלו חוסרים.

 

המשמעות של הבנת תנאי העסקה של העובד

כאשר בוחנים לעומק את תלוש המשכורת או את הסעיפים של הסכם העסקה זה או אחר דרך זכות לעובד האתר הרשמי אפשר לוודא שמקום העבודה העתידי פועל על פי החוק ללא משוא פנים ואין בו ניסיון לפעול שלא כדין. כל עובד רוצה למצוא מקום עבודה הוגן ויציב ולכן חשוב מאד לוודא עם גורם אובייקטיבי שההסכם שנחתם עם העובד הוא הוגן ומתאים למצבו האישי והכללי. כל טעות שתתגלה יכולה להיות בעלת משמעות של סכומי כסף גבוהים מאד שיכולים להסתכם בעשרות אלפי שקלים כאשר מדובר על כמה חודשים וכמובן על כמה שנים של עבודה עם טעויות בתלושי השכר.

מלאו פרטים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מאמרים אחרונים שלנו

הסכם זכיינות: כך תעשו את זה נכון

הרחבת עסק באמצעות זכיינות יכולה להיות אסטרטגיה יעילה לצמיחה ולחדירה לשוק. אם אתה שוקל לזכיין את העסק שלך בישראל או להפוך לזכיין, חשוב להבין את

מהן זכויותיו וחובותיו של עובד שכיר?

אין זה פשוט להיות עובד במדינת ישראל ויש מערכת מאד מסועפת של חוקים ותקנות שקשורים ליחסים שבין העובדים לבין המעסיקים שלהם. העובד הממוצע לא תמיד

תאונת דרכים? כך תמצאו עורך דין

תאונת דרכים יכולה להיות חוויה טראומטית ומלחיצה עבור המעורבים. בין אם מדובר בכיפוף פגוש קל או בהתנגשות חמורה יותר, חשוב לדעת מה לעשות לאחר תאונה.