הליך גירושין בהסכמה

תוכן עניינים

כל אדם המעוניין להתגרש מבן זוגו, צריך להגיש בקשה לפתיחת תיק גירושין. ישנן מספר אפשרויות לעשות כן וישנם מספר סוגים של הליכי גירושין. מאמר זה יעסוק בהליך גירושין בהסכמה.

 

מהו הליך גירושין בהסכמה ולמי הוא מיועד?

מטרתו של הליך הגירושין בהסכמה היא למנוע סכסוכים בין בני הזוג המתגרשים. ניתן לעשות זאת ע"י הסכם גירושין שבו מוסדרות כל המחלוקות ביניהם.

הליך זה מיועד לבני זוג יהודים בלבד, שלא מתגוררים תחת קורת גג משותפת.

בנוסף, ביהמ"ש לענייני משפחה צריך לאשר את הסכם הגירושין ולתת לו תוקף של פס"ד. אחרי שזה קורה, על בני הזוג לפנות לביד"ר ולהגיש בקשה לגירושין, חתומה ע"י שניהם. בבקשה זו, צריכים בני הזוג גם לבקש קביעת מועד לסידור גט. הבקשה לא יכולה להיות מוגשת בכל צורה שבה בני הזוג בוחרים, אלא היא צריכה להיות מוגשת על גבי טופס שניתן לקבל במזכירות ביד"ר.

לבקשה יש לצרף:

  • את הסכם הגירושין שאישר ביהמ"ש לענייני משפחה, או כדי שביד"ר יאשרו.
  • את צילומי תעודת הזהות של כל אחד מבני הזוג, כולל ספח.

כמו כן, הבקשה כרוכה בתשלום אגרה, כל עוד טרם נפתח תיק בביד"ר באשר לגירושי בני הזוג.

ניתן להגיש את הבקשה בדואר האלקטרוני, בפקס או בהגעה פיזית לביד"ר.

 

איך מתנהל הליך גירושין בהסכמה?

לאחר שבני הזוג מגישים את הבקשה לגירושין, קובעת מזכירות ביד"ר את המועד שבו יאושר הסכם הגירושין. זאת, אף אם ביהמ"ש לענייני משפחה כבר אישר את ההסכם.

המזכירות מוציאה הזמנה לדיון לגבי אישור ההסכם, ובה מצוינים התאריך והשעה שבהם על בני הזוג להגיע לביד"ר. יש לציין, שעל בני הזוג להגיע לבדם, ללא כל ליווי שהוא (פרט לעורכי דינם או טוענים רבניים מטעמם). נוכחות של קרובי משפחה, חברים וכיו"ב בדיון זה – אסורה בהחלט.

אם וכאשר ביד"ר מאשר את ההסכם (מה שקורה כל עוד ההסכם לא מעורר קשיים הלכתיים), על בני הזוג לבקש ממזכירות ביד"ר לקבוע תאריך לסידור הגט.

לסידור הגט, ניתן (ולרוב אף צריך) שכל בן זוג יגיע עם עד מטעמו. לרוב, העד הוא קרוב משפחה מדרגה ראשונה של בן הזוג.

צריך להגיע לביד"ר עם:

  • תעודת הנישואין של בני הזוג
  • כתובה
  • תמונת פספורט של כל אחד מבני הזוג
  • תעודת הזהות של כל אחד מבני הזוג, כולל ספח – שמעיד על כך שבני הזוג הם נשואים

בסוף הדיון, מתחיל הדיין (לרוב, דן יחיד) בסידור הגט, הליך שבסופו נמסר הגט לאישה. אחר-כך, מעדכן הדיין את בני הזוג במגבלות ההלכתיות שחלות עליהם.

לאחר מכן, בני הזוג צריכים לבקש ממזכירות ביד"ר את תעודת הגירושין שלהם – לשם כך כל אחד מבני הזוג צריך לשלם אגרה, וכן תעודה הלכתית שמאשרת את הגירושין.

 

לסיכום, הליך גירושין בהסכמה מיועד לבני זוג יהודים בלבד, שלא מתגוררים תחת קורת גג משותפת. מטרתו למנוע סכסוכים בין בני הזוג המתגרשים. ניתן לעשות זאת ע"י הסכם גירושין שבו מוסדרות כל המחלוקות ביניהם. ביהמ"ש לענייני משפחה צריך לאשר הסכם זה ולתת לו תוקף של פס"ד. אחר-כך, צריכים בני הזוג לפנות לביד"ר ולהגיש בקשה לגירושין.

לאחר מכן, מזכירות ביד"ר קובעת מועד לאישור הסכם הגירושין, ולאחר האישור – נקבע תאריך לסידור הגט. בסוף הליך סידור הגט, בני הזוג הופכים לגרושים באופן רשמי.

מלאו פרטים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מאמרים אחרונים שלנו