החלפת מנהל עיזבון

תוכן עניינים

אנשים יכולים ללכת לעולמם בכל שלב בחיים ולהותיר אחריהם נכסים, כספים וגם חובות. לא תמיד ברור מי הם היורשים של אותו אדם, האם הם היורשים שלו כפי שהחוק קובע וכיצד יש לטפל באותם נכסים או חובות בינתיים עד שיוחלט מה יעשה עם העיזבון. אם יש בכך צורך ממשי, יכול יורש או זוכה להגיש בקשה למינוי מנהל עיזבון, וזאת במצבים בהם היורשים מעוניינים שמישהו ינהל את הנכסים והחובות עד לחלוקה. המינוי יכול להיות זמני או קבוע וישנם גם מצבים בהם יש צורך להחליף אותו, מתי, מדוע, ואיך עושים זאת? כל התשובות בהמשך.

מהו עיזבון ומהו מנהל עיזבון?

בדרך כלל ממנים מנהל עיזבון כאשר היורשים לא מצליחים להגיע להסכמות או שאינם יודעים כיצד יש לחלק את עיזבון המנוח, בין אם מדובר בנכסים, כספים או חובות. תפקידו של מנהל העיזבון הוא לנהל את הנכסים של הנפטר עד חלוקתם בין היורשים, לדוגמה כמו במצבים בהם יש נכסים שעומדים להשכרה. עוד מתפקידו של מנהל העיזבון הוא לשלם את חובות הנפטר ולאתר את היורשים החוקיים שלו. 

בדרך כלל ימונה מנהל העיזבון במקרים חריגים בהם יש סכסוכים קשים בין היורשים, כאשר יש חובות קשים הרובצים על הנפטר וכאשר ליורשים אין היכולת לנהל את העיזבון מסיבות שונות. בשל סיבות משתנות אלו, תפקידו של מנהל העיזבון יכול להשתנות ממקרה למקרה. 

כיצד ממונה מנהל עיזבון? 

כל אדם שיש לו קשר ליורש, בין אם הוא נושה של אחד היורשים ובין אם הוא יורש בעצמו, יכול לפנות אל רשם העמותות או אל בית הדין ובקש מינוי של מנהל עיזבון. את בקשה ניתן להגיש בהתאם לתנאים הקבועים בחוק והם: כאשר יש צוואה מפורשת שהשאיר אחריו הנפטר ובה הוא מציין במפורש מי הוא רוצה שישמש כמנהל עזבונו, כדאי גם לדעת שבמקרה כזה אין צורך לקבל את הסכמת היורשים האחרים למינוי וניתן לפנות ישירות לבית המשפט לענייני משפחה או לכל בית דין אחר שמוגדר לעשות זאת על פי חוק. 

במקרים בהם הנפטר לא פירט את מי הוא מעוניין למנות כמנהל עיזבון, למשל במעמד כתיבת צוואה והפקדתה כדין, ניתן להגיש את הבקשה במקרים בהם היורשים יחד מסכימים על זהות מנהל העיזבון ישירות לרשם לענייני ירושה. אם הם לא מסכימים ביניהם יש להגיש את הבקשה לבית המשפט. כדאי גם לדעת שהעובדה שיש מחלוקת בין היורשים לא מחייבת מינוי מנהל עיזבון, אך ככל שיש יותר נכסים וחובות, כך עולה שימונה כזה על ידי בית המשפט. את מי אפשר למנות בתור מנהל עיזבון? המנהל צריך להיות תושב ישראל, הוא יכול להיות האפוטרופוס הכללי או תאגיד. 

מתי נאלצים לבצע החלפת מנהל עיזבון?

מנהל עיזבון יכול להתפטר מתפקידו באישור בית המשפט, רק לאחר אותו אישור ההתפטרות באה על תוקפה. כמו כן, בית המשפט רשאי לפטר מנהל עיזבון אם הוא ראה לנכון שזה לא מילא את תפקידו כראוי. הגדרת מילוי התפקוד כראוי נבחנת בכל מקרה לגופו, כאשר בית המשפט בוחן את התנהלות מנהל העיזבון, לדוגמא, האם הזוכים לעומת הנושים זכו ליחס המתאים, האם יש צורך בהגשת תביעות, האם קיים ניגוד עניינים בתפקידו וכו'. 

***מידע זה הינו כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי.

מלאו פרטים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מאמרים אחרונים שלנו

הסכם זכיינות: כך תעשו את זה נכון

הרחבת עסק באמצעות זכיינות יכולה להיות אסטרטגיה יעילה לצמיחה ולחדירה לשוק. אם אתה שוקל לזכיין את העסק שלך בישראל או להפוך לזכיין, חשוב להבין את

מהן זכויותיו וחובותיו של עובד שכיר?

אין זה פשוט להיות עובד במדינת ישראל ויש מערכת מאד מסועפת של חוקים ותקנות שקשורים ליחסים שבין העובדים לבין המעסיקים שלהם. העובד הממוצע לא תמיד

תאונת דרכים? כך תמצאו עורך דין

תאונת דרכים יכולה להיות חוויה טראומטית ומלחיצה עבור המעורבים. בין אם מדובר בכיפוף פגוש קל או בהתנגשות חמורה יותר, חשוב לדעת מה לעשות לאחר תאונה.