הגשת תביעה קטנה – מה חשוב לדעת?

תוכן עניינים

אם אתם מעוניינים להגיש תביעה קטנה, תוכלו לעשות זאת בצורה הנחשבת ליחסית פשוטה – ולמעשה, רוב הפעולות אותן תדרשו לנקוט יתבצעו דרך ובאמצעות רשת האינטרנט.
זה אומנם נכון, שבהליך הגשת תביעה קטנה, אתם לא רשאים להביא לבית המשפט עורך דין על מנת שייצג אתכם (לפחות במרבית המקרים) – יחד עם זאת, אם תקפידו לעשות את הדברים בצורה נכונה, תוכלו לעבור את הדרך בהצלחה גם בלי איש מקצוע עם תואר שני במשפטים לצידכם.

בכדי לפשט עבורכם עוד יותר את התהליך, להלן מספר דברים חשובים שתדעו לגבי הגשת תביעות קטנות:

סוגי תביעות קטנות

יש לא מספר סיבות בגינן ניתן להגיש תביעות קטנות ומגוון רחב של נושאים עליהם יתבססו התביעות.  בין היתר: תביעות לגבי מוצרים פגומים, תביעות לגבי אנשי מקצוע אשר לא מילאו את התחייבותם, תביעות בנושא תיירות, תביעות על הודעות ספאם, תביעות נגד חברות מסחריות כאלו ואחרות ועוד..
בסופו של דבר מה שמשותף לכל אותן התביעות הקטנות זה סכום הכסף המקסימאלי אותו ניתן לתבוע במסגרתן – סכום אשר עומד נכון לשנת 2022 על 34,600 ₪ (יש לשים לב שהסכום יכול להשתנות בכל שנה).

הליך הגשת תביעה קטנה

הליך הגשת תביעה קטנה הוא הליך קצר, מהיר ויעיל משמעותית בהשוואה להגשת תביעה בבית משפט רגיל. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון שגם כאן יש צורך להגיע לבית משפט ולהשקיע זמן ומאמץ (וידוע שלא לכל אחד יש את הזמן הזה) – מהסיבה הזאת, אם יש לכם אפשרות להגיע להסדר עם הצד השני ולא להגיש תביעה, ההעדפה תהיה לבחור באפשרות הזאת.
אם בחנתם את כל האפשרויות ובסופו של דבר הגעתם למסקנה שהדרך הנכונה בעבורכם עוברת בהגשת תביעה קטנה, כדאי שתקפידו לבצע את הפעולה בצורה נכונה.
תביעה קטנה ניתנת להגשה באמצעות הגעה פיזית לבית המשפט לתביעות קטנות או באמצעות טופס מקוון.
חשוב למלא בצורה מדויקת ומוקפדת את טופס התביעה – כאשר, אם יש לכם השגות בנושא, ההמלצה היא דווקא כן לשקול להכניס עורך דין לתמונה, לפחות לצורך קבלת ייעוץ ראשוני מקצועי.
מעבר לכך, יש לדאוג ולשלם את האגרה ורק לאחר שביצעתם את כל הצעדים הנדרשים ניתן לשלוח את התביעה.

 

מה קורה בשלבים הבאים?

בשלבים הבאים, הצד הנתבע אמור לקבל העתק של כתב התביעה – ועליו להגיש בתוך 30 ימים כתב הגנה. לאחר מכן, ישלח מטעם בית המשפט לתביעות קטנות תאריך לדיון – בו הצדדים אמורים להגיע לבית המשפט לתביעות קטנות ולהציג את הצד שלהם אל מול השופט.
יש לקחת בחשבון שמדובר בתהליך אשר יכול לקחת זמן – מכיוון שהתאריך לדיון יכול להיות עד ל-8 חודשים מיום הגשת התביעה – כך שמדובר בתהליך אשר מצריך סבלנות בנוסף, אם בזמן הזה הצלחתם להגיע להסכם פשרה מול הצד הנתבע קיימת אפשרות לבטח את התביעה.

 

קבלת עזרה חיצונית

כאמור, הגשת תביעה קטנה מהווה כיום כהליך אשר נחשב בעיני רבים כפשוט, קל ומהיר. יחד עם זאת, רבים יכולים להיתקל בקשיים באחד או ביותר מהשלבים אשר מהווים חלק מאותו התהליך. חשוב לציין, שכיום ניתן למצוא לא מעט חברות אשר תפקידן הוא לסייע בהליך הגשת תביעות קטנות. בדומה לתחומים אחרים כמו מדעי המחשב בהם גם קיימות חברות המתמחות בתחום. כך שמי שמתקשה יוכל להסתייע בשירותיה של אחת מאותן החברות ובצורה שכזאת לצלוח את התהליך בצורה המהירה, הנכונה והיעילה ביותר. .
מומלץ לבחור בתבונה גם את החברה אשר תסתפק את העזרה ולוודא שמדובר בחברה מקצועית ומנוסה – לרוב מי שעומד מאחורי חברות כאלו הם עורכי דין.

מלאו פרטים לפגישת ייעוץ ללא התחייבות

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

מאמרים אחרונים שלנו

הסכם זכיינות: כך תעשו את זה נכון

הרחבת עסק באמצעות זכיינות יכולה להיות אסטרטגיה יעילה לצמיחה ולחדירה לשוק. אם אתה שוקל לזכיין את העסק שלך בישראל או להפוך לזכיין, חשוב להבין את

מהן זכויותיו וחובותיו של עובד שכיר?

אין זה פשוט להיות עובד במדינת ישראל ויש מערכת מאד מסועפת של חוקים ותקנות שקשורים ליחסים שבין העובדים לבין המעסיקים שלהם. העובד הממוצע לא תמיד

תאונת דרכים? כך תמצאו עורך דין

תאונת דרכים יכולה להיות חוויה טראומטית ומלחיצה עבור המעורבים. בין אם מדובר בכיפוף פגוש קל או בהתנגשות חמורה יותר, חשוב לדעת מה לעשות לאחר תאונה.